حتی اخبار بازار حشرات انتشار اخبار اجتماعی

حتی: اخبار بازار حشرات انتشار اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی فرار از کم‌خونی با غذای سالم

نمی‌دانید آیا هر لحظه احساس خستگی می‌کنید؟ ضربان قلب‌تان نامنظم است؟ در سرتان احساس سبکی می‌کنید و مدام سردرد دارید؟ دست‌ها و پاهایتان چه در زمستان و چه تابستان

فرار از کم‌خونی با غذای سالم

فرار از کم خونی با غذای سالم

عبارات مهم : درمانی

نمی دانید آیا هر لحظه احساس خستگی می کنید؟ ضربان قلب تان نامنظم است؟ در سرتان احساس سبکی می کنید و مدام سردرد دارید؟ دست ها و پاهایتان چه در زمستان و چه تابستان سرد است؟ این موارد ممکن است گاهی ناشی از کم خونی باشد.

کم خونی (آنمی) یکی از مرسوم ترین اختلالات خونی است که میان زن ها در سنین باروری و افراد مسن مرسوم است و در مناطق شمالی کشور به علت وجود یک نوع انگل که به انگل خونخوار معروف هست، شیوع دارد و گاهی ناشی از فقر آهن است.

فرار از کم‌خونی با غذای سالم

حال ببینیم کم خونی چیست؟ با ساخته نشدن سلول های تازه قرمز خون، فرد دچار کم خونی می شود، کم خونی انواع متفاوت دارد.

از علل ایجادکننده کم خونی کمبودهای تغذیه ای، خونریزی، ناهنجار ی های ژنتیک، بیماری های مزمن یا مسمومیت های دارویی است البته یکی از مهم ترین علل کم خونی در ایران، گزینش رژیم غذایی نادرست و تغذیه غیراصولی است.

نمی‌دانید آیا هر لحظه احساس خستگی می‌کنید؟ ضربان قلب‌تان نامنظم است؟ در سرتان احساس سبکی می‌کنید و مدام سردرد دارید؟ دست‌ها و پاهایتان چه در زمستان و چه تابستان

دکتر سیدرضا میرجعفری، متخصص داخلی و دکتر محمدحسن ابوالحسنی متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این باره با جام جم به گفت وگو نشسته اند.

دکتر میرجعفری: کم خونی در کمین این افراد!

وقتی تعداد گلبول های قرمز سالم شما جهت رساندن اکسیژن از ریه ها به بافت های بدن کافی نباشد، فرد مبتلا به کم خونی می شود.

کم خونی در کمین زنان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن گوارشی، روماتیسمی، عفونی، کلیوی و… هست. حاملگی و از دست دادن خون طی عادت های ماهانه مکرر باعث می شود زنان زیاد به کم خونی مبتلا شوند. همچنین مبتلایان به بیماری های مزمن داخلی به علت سوءتغذیه و فقر آهن، ویتامین های اسید فولیک و B12 و همچنین کم کردن توانایی ساخت گلبول های قرمز سالم در مغز استخوان زیاد به کم خونی دچار می شوند.

فرار از کم‌خونی با غذای سالم

روش تشخیص کم خونی

با انجام آزمایش CBC و مشاهده کم کردن مقدار هموگلوبین می توان کم خونی را تشخیص داد. در صورت اثبات وجود کم خونی، جهت تشخیص علت کم خونی آزمایش های تکمیلی انجام می شود.

نمی‌دانید آیا هر لحظه احساس خستگی می‌کنید؟ ضربان قلب‌تان نامنظم است؟ در سرتان احساس سبکی می‌کنید و مدام سردرد دارید؟ دست‌ها و پاهایتان چه در زمستان و چه تابستان

محققان می گویند، احتمال مبتلا شدن به آنمی (اختلال کم خونی) در افراد مسن، افرادی که در رژیم غذایی خود آهن مصرف نمی کنند، افرادی که تمرینات ورزشی سنگین انجام می دهند، زنان در وقت عادت ماهانه و دوران بارداری و افراد مبتلا به بیماری های حاد و مزمن مشمول بر بیماری های خود ایمنی، کبد، تیروئید و التهاب روده بیش از دیگران است.

حال آن که کم خونی یا آنمی، علائم و نشانه هایی دارد که آشنایی با آن می تواند افراد را از پرسشها و عوارض کم خونی نجات دهد.

فرار از کم‌خونی با غذای سالم

منابع غذایی بافایده در درمان کم خونی

علل کم خونی، متعدد و متنوع است و تنها با مراجعه به دکتر وانجام آزمایش های مورد نیاز، علت و نوع درمان کم خونی مشخص می شود. مصرف غذاهای غنی از آهن مثل گوشت قرمز، جگر، ماهی، عدس، سویا، باقلا، میوه های خشک و سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند از کم خونی و فقر آهن پیشگیری می کنند.

تخم مرغ، جگر، لبنیات، اسفناج و موز حاوی فولات و ویتامین B12 زیادی هستند. مصرف خودسرانه قرص آهن یا اصرار بیهوده جهت تجویز آمپول های به اصطلاح خونساز حاوی ویتامین، اغلب بی فایده است و در پاره ای موارد می تواند

موجب مسمومیت شود.

دکتر ابوالحسنی: فولیک اسید، ویتامینی جهت تولید سلول های قرمز خون

مصرف ویتامین 12 B می تواند در درمان کم خونی موثر باشد. افرادی که دارای کم خونی فقر آهن هستند، مورد نیاز است مواد غذایی حیوانی نظیر گوشت گاو، بره، و ساردین بخورند.

مواد غذایی غنی از اسید فولیک می توانند در درمان کم خونی موثر باشند. رژیم غذایی حاوی اسیدفولیک در درمان کم خونی موثر هست، چراکه بدن در حالت عادی نمی تواند مقدار زیادی از این ویتامین را ذخیره کند.

درواقع فولیک اسید ویتامینی است که جهت تولید سلول های قرمز خون و اجزای تشکیل دهنده هموگلوبین ضرورت دارد.

مبتلایان به کم خونی و فقر آهن در رژیم غذایی ارزش موادی چون چای، قهوه، نوشابه و مواد غذایی غنی از کلسیم همچون شیر و لبنیات مصرف نکنند.

رژیم درمانی مناسب جهت کم خونی و فقر آهن

مصرف بعضی مواد غذایی می تواند در فرآیند جذب آهن اختلال ایجاد کند. از خوردن چای، قهوه، نوشابه و مواد غذایی غنی از کلسیم همچون شیر و لبنیات همراه مواد غنی از آهن خودداری کنید. افراد مبتلا به کم خونی نباید مواد غذایی غنی از اگزالیک اسید مصرف کنند. همچنین کم خونی ممکن است به علت فقر مواد مغذی همچون مس، پروتئین، انرژی، ویتامین 6 B و ویتامین E باشد. مورد نیاز است فرد با مصرف وعده های غذایی مغذی از عوارض کم خونی پیشگیری کند.

جام جم آنلاین

واژه های کلیدی: درمانی | بیماری | ویتامین | ویتامین | مبتلا شدن | رژیم غذایی | مواد غذایی | حاوی ویتامین | درمان کم خونی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs